نرم افزار CATIA مخفف عبارات Computer Aided Three-dimensional Interactive Application  می باشد به معنی فعالیت های کاربردی سه بعدی به کمک کامپیوتر (کاربردهای متقابل و به هم پیوسته ی سه بعدی به کمک کامپیوتر) . این نرم افزار بسیار توانمند سه دهه پس از نرم افزار جامع Unigraphics و به تقلید از آن توسط شرکت Dassault Systems (توسط شخصی به نام Avinos Marcell Dassault) ایجاد گردید و در ابتدا توانایی نقشه کشی دو بعدی و ماشینکاری به کمک کامپیوتر را داشت.

 

دلیل اصلی ساخت این نرم افزار استقلال صنعتی کشورهای اروپایی بود تا از وابستگی به آمریکایی ها در زمینه نرم افزارهای طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر  بی نیاز گردند زیرا نرم افزار جامع Unigraphics ساخت کشور امریکاست.

 

دلیل اینکه CATIA را در ایران بسیار بیشتر از نرم افزارهای مشابه آمریکایی (Unigraphics و ProEو Autodesk Inventor) می شناسند  روابط خوب صنعتی بین ایران و فرانسه علی الخصوص در زمینه ی صنایع اتومبیل سازی است (نرم افزار CATIA ساخت کشور فرانسه است).

 

توضیحات در مورد تاریخچه ی این نرم افزار و پیشرفت های چشمگیر آن بخصوص بعد از ورژن 4، بسیار طولانی ست و در بیشتر منابع از آن سخن گفته اند بنابراین سخن را کوتاه می کنیم .

 

آکادمی طراحی مهندسی ایران (ایده) سعی کرده است کاملترین بسته ی آموزشی از این نرم افزار توانمند را به کاربران پرشمار خود در ایران ارائه دهد.

  

از آنجا که آموزش این نرم افزار توانمند در کشورمان به انواع و اقسام گوناگون موجود است (که متاسفانه اکثر آن ها به جز در موارد خاص از کیفیت آموزشی مناسب برخوردار نیست) سعی شد تا بسته ی آموزشی متفاوتی از سوی (ایده) ارائه گردد و برای آنکه کاربران با آنچه در این بسته ی آموزشی فرا خواهند گرفت کاملا آشنا شوند شرح مفصلی از کلیه ی فیلم های آموزشی موجود در این بسته ، همراه با عکس و فیلم در زیر قرار داده شده است تا کاربران قبل از تهیه از کیفیت آموزشی بالای آن اطمینان حاصل نمایند.

 

  

 

بسته ی آموزشی CATIA V5 R20 که مشاهده می کنید شامل 15 حلقه دی وی دی است. این بسته حاوی 164 فیلم آموزشی است. حجم 15 حلقه دی وی دی در حدود 60 گیگابایت است. کلیه ی فیلم های آموزشی در این بسته مجموعا شامل بیش از 104 ساعت آموزش می گردد که در این زمینه بی نظیر است.

 

 

سرفصل های آموزش CATIA آکادمی طراحی مهندسی ایران در یک نگاه:

DVD1 محیط های Sketcher و Part Design

DVD2 محیط های Assembly – Drafting – GD&T – Sheet Metal

DVD3 محیط Generative Shape Design

DVD4 محیط های Ergonomic و Structure Design و AEC Planet و Photo Studio

DVD5 محیط تحلیل دینامیکی و سینماتیکی DMU و Healing Assistant و محیط 2D Layout for 3D Design

DVD6 طراحی پیشرفته سطوح شامل تکنیک های حرفه ای محیط Generative Shape Design و محیط فوق العاده توانمند Imagine & Shape

DVD7 آنالیز المان محدود با استفاده از دستورات نرم افزار CATIA و نیز آشنایی با پلاگین بسیار حرفه ای Simdesigner for CATIA

DVD8 محیط ماشینکاری بصورت کامل و حرفه ای

DVD9 محیط طراحی قالب بصورت کامل و حرفه ای و آشنایی با محیط Functional Molded Part

DVD10 مهندسی معکوس در CATIA شامل مباحث ابر نقاط و مهندسی معکوس با عکس (بلوپرینت)

DVD11 مدلسازی کامل یک دستگاه اتومبیل Audi R8 با استفاده از عکس (بلوپرینت)

DVD12 تمرین ها و مثال های کاربردی

DVD13 مدلسازی کامل موتورسیکلت Harley Davidson مدل Bobber

DVD14 مدلسازی یک دستگاه اتومبیل با تکنیک های SOLID Modeling

DVD15 مدلسازی کامل و گام به گام از یک دستگاه موتورسیکلت Harley Davidson مدل CHOPPER به همراه آنالیز ارگونومی

حال به توضیح جزئیات هر کدام از دی وی دی ها می پردازیم:

برای درک بهتر شما از جزئیات سرفصل های آموزشی ، تک تک فیلم ها به همراه نمونه عکس و نمونه فیلم را در ادامه قرار داده ایم که امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد:

 

 

 

DVD 01

(آموزش محیط های Sketcher و Part Design)

حجم 4.6 گیگابایت. مدت زمان حدود 9 ساعت. تعداد فیلم ها 11 عدد

پیش نیاز : ندارد

قیمت :بیست و پنج هزار تومان

 

Introduction این فیلم آموزشی مقدمه ای از توانایی های نرم افزار CATIA را عنوان می کند و همینطور به بررسی وابستگی محیط های CATIA با یکدیگر و پارامتریک بودن این نرم افزار می پردازد. مدت زمان این فیلم 15 دقیقه است

 

Sketcher این فیلم آموزشی که مدت زمان آن 2 ساعت و چهل و پنج دقیقه است ، بطور کامل و مفصل تمامی دستورات و حالات خاص موجود در محیط Sketcher  را بیان می کند. دیدن این فیلم را حتی به کاربرانی که قبلا با این محیط کار کرده اند پیشنهاد می کنیم.

Pic01

Pic02

Pic03

 

فیلم های بعدی به معرفی محیط قدرتمند PART Design می پردازند:

Sketch Base Feature این فیلم آموزشی به طور کامل دستورات موجود در نوار ابزار Sketch Base Feature را توضیح می دهد. دستورات اصلی حجم سازی در این نوار ابزار قرار دارند. مدت زمان این فیلم حدودا 2 ساعت و پانزده دقیقه است.

Pic04

Pic05

Pic06

 

Dress Up Features این فیلم آموزشی به توضیح کامل و مفصل تمامی دستورات و حالات خاص موجود در نوار ابزار Dress up features می پردازد. دستورات ویرایشی روی حجم ها در این نوار ابزار قرار دارد و مدت زمان این فیلم یک ساعت است.

Pic07

Pic08

Pic09

Pic10

Pic11

 

Transformation Features این فیلم آموزشی به توضیح کامل دستورات موجود در نوار ابزار Transformation Features  می پردازد. دستورات جابه جایی و انتقال در این نوار ابزار موجودند و مدت زمان این فیلم 20 دقیقه است.

Pic12

 

Boolean Operation این فیلم آموزشی عملیات بولی را روی حجم ها توضیح می دهد . مدت زمان این فیلم 15 دقیقه است.

Pic13

 

Reference Elements این فیلم آموزشی المان های مرجع (صفحات کاری ، نقظه و خط) را در فضای سه بعدی و روش های ایجاد آن را توضیح می دهد. مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

 

Others این فیلم آموزشی به توضیح دستورات باقی مانده از محیط Part Design  می پردازد. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Pic14

Pic15

 

Formula این فیلم آموزشی شما را با فرمول نویسی در CATIA آشنا می کند. مدت زمان این فیلم حدود 10 دقیقه است

 

Design Table این فیلم آموزشی شما را با روش ساختن جداول طراحی در CATIA آشنا می کند. مدت زمان این فیلم حدود 10 دقیقه است.

Pic16

 

Final Description این فیلم توضیحات نهایی و تکمیلی را انجام می دهد. مدت زمان آن 15 دقیقه است.

 

 

DVD 02

(محیط های Assembly – Drafting – GD&T – Sheet Metal )

حجم 3 گیگابایت . مدت زمان 6 ساعت و تعداد فیلم 8 عدد

پیش نیاز : DVD1

قیمت : بیست و پنج هزار تومان

 

فیلم های محیط مونتاژ Assembly Design

 

Product Structure Tools این فیلم ابزارها و امکانات اولیه ی محیط مونتاژ را معرفی می کند. مدت زمان این فیلم 20 دقیقه است.

Pic17

 

Constraints این فیلم آموزشی کاربران را با انواع روش های قیدگذاری در محیط مونتاژ آشنا می کند. مدت زمان این فیلم 40 دقیقه است.

Pic18

 

Manipulation این فیلم کاربران را با دستورات قدرتمند انتقال و جابه جایی در محیط مونتاژ آشنا می کند. مدت زمان این فیلم 15 دقیقه است.

Pic19

 

Assembly Features این فیلم به معرفی امکانات خاص و منحصر به فرد محیط مونتاژ برای ویرایش قطعات می پردازد. مدت زمان این فیلم آموزشی 30 دقیقه است

Pic20

Pic21

 

Example این فیلم آموزشی با حل یک مثال به مدلسازی و مونتاژ مجموعه ی میل لنگ و سیلند و پیستون می پردازد . مدت زمان این فیلم یک ساعت است.

Pic22

 

Drafting  این فیلم آموزشی بطور مفصل و کامل به توضیح دستورات محیط Drafting  می پردازد. با استفاده از امکانات موجود در این محیط کاربران قادر خواهند بود نقشه های ساخت و نماهای لازم را از مدل های طراحی شده استخراج نمایند. مدت زمان این فیلم یک ساعت و پانزده دقیقه است.

Pic23

Pic24

Pic25

 

Functional Tolerancing & Annotation این فیلم آموزشی به توضیح کامل دستورات موجود در این محیط می پردازد. با استفاده از امکانات موجود در این محیط کاربران قادر خواهند بود انواع تولرانس ها و مطالب متنی خود را بر روی مدل های سه بعدی پیاده نمایند. مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

Pic26

 

Sheet Metal این فیلم به توضیح کامل و مفصل دستورات موجود در محیط ورقکاری CATIA می پردازد. این محیط توانایی های بسیار زیادی دارد. انواع دستورات و پارامترهای ورقکاری ، انواع دیواره ها ، سنبه فرم ها ، سنبه های برش و غیره. مدت زمان این فیلم 90 دقیقه است.

Pic27

Pic28

 

 

DVD 03

(آشنایی با محیط بسیار قدرتمند Generative Shape Design )

 حجم 3.8 گیگابایت مدت زمان هفت ساعت و پانزده دقیقه و تعداد فیلم ها 6 عدد

پیش نیاز : DVD1

قیمت : چهل هزار تومان

 

Surface1 فیلم آشنایی با نوارابزار surface و دستورات اصلی سطح سازی . مدت زمان فیلم چهل و پنج دقیقه

Pic29

 

Surface2 در این فیلم در ادامه ی دستورات اصلی سطح سازی ، با یکی از قدرتمندترین دستورات نرم افزار CATIA یعنی دستور Sweep آشنا می شویم. این فیلم به بررسی توانمندیهای این دستور و تمام حالات آن می پردازد. مدت زمان این فیلم 2 ساعت است.

Pic30

Pic31

Pic32

Pic33

Pic34

Pic35

 

Surface3 ادامه ی دستورات اصلی سطح سازی در این نوارابزار. مدت زمان این فیلم یک ساعت است.

Pic36

Pic37

Pic38

 

Wireframes این فیلم به توضیح نوارابزار Wireframes می پردازد. در نسخه های قدیمی کتیا دستورات موجود در این نوارابزار در محیط Wireframes & Surface Design موجود بود اما اخیرا با محیط GSD تلفیق شده است. مدت زمان این فیلم دو ساعت و نیم می باشد.

Pic39

Pic40

 

Operation این فیلم به توضیح نوارابزار operation می پردازد که امکان ویرایش سطوح را فراهم می کند. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

 

Others در این فیلم دستورات باقی مانده از محیط GSD بررسی می شود. مدت زمان این فیلم 15 دقیقه است.

 

 

DVD 04

(محیط ERGONOMIC و محیط های وابسته (مهندسی فاکتورهای انسانی) ، محیط Photo studio ، محیط های Structure design  و AEC Plant )

 حجم 3.2 گیگابایت ، مدت زمان 6 ساعت و تعداد فیلم ها 10 عدد

پیش نیاز : DVD1

قیمت  : سی و پنج هزار تومان

 

فیلم های محیط ارگونومی:

Human Builder  در این محیط روش های ساخت مانکن توضیح داده می شود. مدت زمان فیلم 45 دقیقه است

 

HME در این محیط امکان ویرایش مانکن فراهم می گردد.مدت زمان فیلم 5 دقیقه

 

Human Activity Analysis در این محیط انواع حرکت های انسان مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. مدت زمان این فیلم 10 دقیقه است.

 

Picture 01

 

Example 01 این فیلم آموزشی اختصاص به حل یک مثال دارد. در این مثال یک مانکن ایجاد شده و با مدل های ایجاد شده که صندلی و عینک  آفتابی باشند مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد و ابعاد مدل ها بر اساس اثر مستقیم روی انسان تغییر می کنند تا بهینه شوند.مدت زمان این فیلم یک ساعت است

Picture 02

Picture 03

Picture 04

 

 

Example 02 در مثال بعدی تطبیق انسان با اتومبیل Audi مورد بررسی قرار می گیرد. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Picture 05

Picture 06

Picture 07

Picture 08

Picture 09

 

Example 03 در فیلم بعدی یک خط تولید شبیه سازی شده است که مانکن ها در حال برداشتن ، حمل کردن و حرکات دیگری هستند که همه ی آن ها مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد. مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

 

Picture 10

Picture 11

فیلم آشنایی با این محیط

 

 PHOTO Studio در فیلم بعدی به طور کامل و مفصل دستورات موجود در محیط photo studio مورد بررسی  قرار می گیرد. این محیط قادر است رندرهای قدرتمندی از مدل های موجود تهیه کند. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

 

Structure Design در این فیلم آموزشی به توضیح کامل دستورات و امکانات این محیط پرداخته می شود. آشنایی با طراحی سازه ها ، انواع پروفیل های استاندارد و به کارگیری ساده ی آن ها و چیدمان انواع سازه های فلزی در کمترین زمان از امکانات این محیط است. مدت زمان این فیلم یک ساعت است.

 

Structure design example در این مثال آموزشی ، شبیه سازی یک پل معلق با پروفیل های استاندارد انجام می پذیرد. مدت زمان این فیلم آموزشی 30 دقیقه است.

 

AEC Plant در این فیلم آموزشی با محیط Plant Layout آشنا می شوید که امکان ایجاد فضاها و چیدمان ها و همینطور شبیه سازی ماشین آلات و تجهیزات و خطوط تولید را برای کاربران فراهم می آورد. مدت زمان این فیلم آموزشی 30 دقیقه است.

 

DVD 05

(محیط های DMU-2D Layout for 3D Design-Healing Assistant )

 حجم 3.3 گیگابایت مدت زمان 6 ساعت و تعداد فیلم 11 عدد

پیش نیاز : DVD 1 و DVD2 و DVD3

قیمت : چهل و پنج هزار تومان

 

فیلم های مربوط به محیط بسیار قدرتمند DMU

Assembly Constraint Conversion در این فیلم آموزی با اولین روش شبیه سازی و ایجاد مکانیزم آشنا می شوید که تبدیل قیود موجود در محیط مونتاژ به Joint های محیط مکانیزم است. در این مثال یک مکانیزم لغزنده لنگ در محیط مونتاژ ایجاد شده و به مکانیزم تبدیل می شود و نمودار های مربوطه در نهایت استخراج می گردند. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

 

Example 01 در این فیلم آموزشی با دومین روش از ایجاد مکانیزم ها آشنا می شویم که معرفی joint ها در محیط DMU به مکانیزم است. در این مثال یک مکانیزم چهارمیله شبیه سازی شده و آنالیز می گردد و نموادرهای سرعت و شتاب و جابجایی استخراج می گردد.مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

Picture 12

 

Example 02 در این فیلم آموزشی با آنالیز یک مکانیزم جدید ، کاربران با joint های بیشتری آشنا می شوند. مکانیزم ها در این فیلم ها طوری انتخاب و طراحی می شوند که تعداد joint های بیشتر و متفاوت تری  به کاربر آموخته شود. مدت زمان این فیلم 15 دقیقه است.

Picture 13

 

Example 03 شبیه سازی مکانیزم حرکت پیستون در سیلندر و آنالیز و استخراج نمودارها. مدت زمان این فیلم 60 دقیقه است.

Picture 14

Picture 15

Picture 16

 

Example 04 در این فیلم شبیه سازی مکانیزم حرکت prob روی صفحه  آنالیز می گردد که کاربران را با joint های بیشتری آشنا می کند. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Picture 17

 

Example 05 شبیه سازی مکانیزم جدید برای آشنایی با joint  های بیشتر. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Picture 18

 

Example 06 شبیه سازی مکانیزم گیبرکس. مدت زمان فیلم 15 دقیقه

 

 

CV Joint بررسی این قید. مدت زمان این فیلم 5 دقیقه

 

Turner machine در این فیلم آموزشی شبیه سازی یک دستگاه صفحه تراش به همراه آنالیز مکانیزم و استخراج نمودارهای مربوطه صورت می گیرد. مدت زمان این فیلم 75 دقیقه است.

Picture 19

Picture 20

 

Healing Assistant در این فیلم آموزشی به بررسی دستورات محیط healing assistant پرداخته می شود. بررسی و آنالیز سطوح روی مدل ها و تعمیر و اصلاح آن ها از امکانات این محیط است. مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

 

2D Layout for 3D Design در این فیلم آموزشی تبدیل ترسیمات دو بعدی در محیط drafting به مدل solid در محیط part design را تجربه خواهید کرد. این محیط می تواند بسیار کاربردی باشد. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

 

دانلود گوشه هایی از تدریس این محیط

 

 

DVD 06

(سطح سازی پیشرفته)

 حجم  4 گیگابایت مدت زمان حدود 8 ساعت و تعداد فیلم ها 10 عدد

پیش نیاز : DVD1 و DVD3

قیمت : پنجاه هزار تومان

 

تکنیک های پیشرفته ی سطح سازی در محیط GSD

Biw Template در این فیلم دستورات پیشرفته ی سطح سازی و ویرایش سطوح بررسی می شود. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

 

Advance Surfacing در این نوار ابزار از محیط GSD سطوح پیشرفته ایجاد می گردند. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Picture 22

 

Analysis در این نوار ابزار از محیط GSD تحلیل و آنالیز سطوح انجام می پذیرد. مدت زمان این فیلم آموزشی 15 دقیقه است.

Picture 29

 

Free Style در این فیلم آموزشی با محیط فوق العاده قدرتمند free style آشنا خواهید شد. این محیط در سطح سازی و آنالیز بسیار پیشرفته بوده و در این فیلم تنها گوشه هایی از توانایی های آن مورد بررسی قرار می گیرد. مدت زمان این فیلم 60 دقیقه است.

Picture 23

Picture 24

Picture 25

 

فیلم های آموزشی محیط Imagine & Shape (محیطی بسیار توانمند در سطح سازی پیشرفته)

 

Creation & Modification در این فیلم آموزشی با دستورات مقدماتی و اولیه ی این محیط بسیار قدرتمند آشنا خواهید شد. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Picture 21 

Styling Surface در این فیلم آموزشی با ایجاد سطوح و ویرایش آن ها آشنا خواهید شد. مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

Picture 26

Picture 27

Picture 28 

Example 01  در این فیلم آموزشی چند مثال از سطح سازی این محیط قدرتمند مدل می شود. مدت زمان این فیلم 15 دقیقه است.

Picture 30

 

Example 02 در این فیلم مدلسازی یک صندلی اتومبیل انجام میگیرد. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Picture 31

Picture 32

Picture 33

Picture 34

 

Example 03(automobile) مدلسازی معکوس از سه نمای اتومبیل Aston Martin در این محیط قدرتمند. مدت زمان این فیلم 90 دقیقه است.

Picture 35

Picture 36

Picture 37

Picture 38

  

لینک دانلود گوشه هایی از تدریس این محیط قدرتمند:

 

 

ICEM Shape Design در این فیلم آموزشی با یک محیط سطح سازی منحصر به فرد آشنا خواهید شد.به راستی می توان اینگونه بیان کرد که این محیط تحول عظیمی در سطح سازی کتیا ایجاد کرده است. مدت زمان این فیلم آموزشی 75 دقیقه است.

 

لینک دانلود گوشه های از تدریس این محیط

 

DVD 07

(تحلیل المان محدود در نرم افزار CATIA )

 این دی وی دی از دو بخش اصلی تشکیل شده است. در بخش اول با توانایی های نرم افزار کتیا در بخش CAA تحلیل و آنالیز آشنا می شویم که قالب این دستورات در محیط Analysis & Simulation قرار دارد.

بخش دوم اختصاص به آموزش پلاگین فوق العاده توانمند SimDesigner for CATIA دارد.

 حجم 3.2 گیگابایت مدت زمان 6.5 ساعت و تعداد فیلم های آموزشی 27 عدد

پیش نیاز : DVD1 و DVD2

قیمت : پنجاه هزار تومان

 

بخش اول محیط Analysis & Simulation

 

Introduction توضیح مقدماتی نحوه ی آنالیز قطعات و مدل ها با حل یک مثال. مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است

 

Frequency Analysis در این فیلم با آنالیز فرکانسی مدل ها آشنا می وید. مدت زمان فیلم 6 دقیقه

 

Buckling Abalysis آنالیز کمانش را در این فیلم خواهید آموخت. مدت زمان این فیلم 10 دقیقه است.

 

Surface Analysis در این فیلم آموزشی با نحوه ی آنالیز سطوح و مدل های جدار نازک آشنا خواهید شد. مدت زمان این فیلم آموزشی 15 دقیقه است.

Picture 45

 

Beam Analysis در این فیلم به نحوه ی آنالیز تیر ها پرداخته شده است. مدت زمان این فیلم 5 دقیقه است.

 

Example 01 حل یک مثال و تحلیل آن. مدت زمان این فیلم 15 دقیقه است.

 

Example 02 حل یک مثال دیگر و آشنایی با موارد جدید. مدت زمان این فیلم 6 دقیقه است.

 

Example 03 حل مثالی دیگر. مدت زمان این فیلم 10 دقیقه است.

 

Bearing Loads در این فیلم آموزشی با تحلیل بارهای یاتاقانی آشنا خواهید شد. مدت زمان این فیلم 10 دقیقه است.

 

User Desfine Restraint در این فیلم آموزشی نحوه ی مقید کردن در راستاهای مختلف مدل ها را خواهید آموخت. مدت زمان این فیلم 10 دقیقه است.

 

Optimization در این فیلم آموزشی با بهینه سازی مدل ها و قطعات آشنا خواهید شد. یعنی ابعاد مدل بر اساس نیروهای وارده تغییر می کند و بهینه می شود تا استحکام کافی را داشته باشد. مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

 

Analysis & Optimization در این فیلم آموزشی با نحوه ی آنالیز و بهینه سازی مدل ها و قطعات بیشتر آشنا خواهید شد. مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

 

Assembly Analysis در این فیلم آموزشی با آنالیز و تحلیل مجموعه های مونتاژی آشنا خواهید شد. مدت زمان این فیلم آموزشی 15 دقیقه است.

Picture 46

 

Assembly Analysis 2 در این فیلم آموزشی با حل یک مثال بیشتر با آنالیز و تحلیل المان محدود مجموعه های مونتاژی آشنا خواهید شد. در این فیلم آنالیز یک مجموعه ی میل لنگ و سیلندر و پیستون انجام شده است. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Picture 47

Picture 48

 

بخش دوم : آشنایی با پلاگین بسیار توانمند SimDesigner for CATIA V5

مجموعه دستورات ماژول SD Structure Workbench

 

Static Analysis (Linear) فیلم آموزشی آشنایی با تحلیل استاتیکی خطی. مدت زمان این فیلم 10 دقیقه است.

 

Modal Analysis فیلم آموزشی آشنایی با تحلیل مودال (کیفی). مدت زمان فیلم 5 دقیقه

 

Buckling Analysis تحلیل کمانش. مدت زمان این فیلم 5 دقیقه است.

 

Multiple Load آنالیز نیروهای چندگانه. مدت زمان این فیلم 5 دقیقه است.

Picture 44 

Dynamic Analysis فیلم آموزشی نحوه ی تحلیل دینامیکی. مدت زمان این فیلم آموزشی 15 دقیقه است.

 

XY Plot فیلم آموزشی استخراج نمودار از تحلیل ها. مدت زمان فیلم 5 دقیقه

 

مجموعه دستورات ماژول SD Nonlinear Workbench

 

Geometric Nonlinear Behavior در این فیلم آموزشی رفتار غیر خطی ماده در تحلیل ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مدت زمان این فیلم 10 دقیقه است.

Picture 39

 

Simple Spring در این فیلم آموزشی تحلیل غیرخطی رفتار یک فنر ساده مورد بررسی قرار می گیرد. مدت زمان این فیلم آموزشی 15 دقیقه است.

Picture 43

 

Bracket تحلیل رفتار غیر خطی براکت ساده. مدت زمان این فیلم آموزشی 5 دقیقه است.

 

مجموعه دستورات زیرمجموعه ی ماژول SD Thermal Workbench

 

Heat Sink تحلیل حرارتی یک قطعه. مدت زمان این فیلم 20 دقیقه است.

Picture 40

 

Frying Pan تحلیل حرارتی یک تابه. مدت زمان این فیلم آموزشی 10 دقیقه است.

Picture 41

Picture 42

 

Transient Heat Transfer انتقال حرارت ناپایدار. مدت زمان این فیلم آموزشی 11 دقیقه است.

 

برای دانلود کامل این فیلم آموزشی اینجا را کلیک کنید:

 

مجموعه دستورات ماژول SD Motion Wokbench که به زیر گروه دستورات محیط DMU کتیا اضافه می شود و تحلیل سینماتیکی و دینامیکی محیط ADAMS را در کتیا شبیه سازی می کند.

 

Example 1 در این فیلم آموزشی با حل یک مثال توانایی های این ماژول را مورد بررسی قرار می دهیم. مدت زمان این فیلم آموزشی 30 دقیقه است.

 

 

DVD 08

ماشینکاری در CATIA

 حجم 4.6 گیگابایت مدت زمان 9.5 ساعت و تعداد فیلم های آموزشی 33 عدد

پیش نیاز : DVD1

قیمت : هفتاد هزار تومان

 

Close Pocketing فیلم آموزشی ماشینکاری دیواره های بسته. مدت زمان این فیلم 60 دقیقه است

 

Open Pocketing فیلم آموزشی ماشینکاری دیواره های باز. مدت زمان 10 دقیقه

Picture 49

 

Facing فیلم آموزشی پیشانی تراشی. مدت زمان این فیلم 10 دقیقه است.

 

Profile Contouring ماشینکاری پروفیل مسیر. مدت زمان این فیلم آموزشی 20 دقیقه است.

Picture 50

Picture 51

 

Profile Contouring 2 ماشینکاری پروفیل مسیر و حل مثالی دیگر. مدت زمان 10 دقیقه

 

 

Point to Point ماشینکاری نقطه به نقطه. مدت زمان این فیلم آموزشی 10 دقیقه است.

 

مجموعه دستورات زیر گروه ماشینکاری محوری Axial Machining

 

Spot Drilling سنبه نشان زدن روی قطعه. مدت زمان این فیلم آموزشی 10 دقیقه است.

 

Drilling فیلم آموزشی سوراخکاری قطعات. مدت زمان 10 دقیقه

 

Drilling Dwell Delay سوراخکاری با دو مرحله تاخیر. مدت زمان این فیلم آموزشی 5 دقیقه است.

 

Drilling Deep Hole سوراخکاری سوراخ های عمیق با دقت زیاد. مدت زمان این فیلم آموزشی 10 دقیقه است

 

Reaming فیلم آموزشی برقوزنی. مدت زمان این فیلم 5 دقیقه است.

 

Counterboring فیلم آموزشی خزینه زنی به مدت 5 دقیقه.

 

Boring فیلم آموزشی سوراخکاری با دقت زیاد به مدت 5 دقیقه

 

Boring Spindle Stop فیلم آموزشی سوراخکاری با دقت زیاد با ابزار تیغچه ای. مدت زمان این فیلم 5 دقیقه است.

 

Boring & Chamfering فیلم آموزشی سوراخکاری و پخ زنی به مدت 5 دقیقه

 

Back Boring فیلم آموزشی سوراخکاری از پایین به مدت 5 دقیقه

 

 

Tapping فیلم آموزشی قلاویزکاری به مدت 5 دقیقه

 

Reverse Threading فیلم آموزشی رزوه معکوس به مدت 5 دقیقه

 

Thread Milling فیلم آموزشی رزوه تراشی به مدت 10 دقیقه

 

Chamfering Two Sides فیلم آموزشی پخ زنی دوطرفه به مدت 5 دقیقه

 

T-Slotting فیلم آموزشی سوراخکاری سوراخ های T شکل به مدت 5 دقیقه

 

Circular Milling فیلم آموزشی فرزکاری دورانی به مدت 5 دقیقه

 

دستورات مربوط به فرزکاری:

 

Roughing فیلم آموزشی آشنایی با فرزکاری خشن تراشی. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است.

Picture 52

 

 

Sweeping فیلم آموزشی پرداختکاری به مدت 30 دقیقه

Picture 53

 

Zlevel فیلم آموزشی پرداختکاری قدرتمند دیواره ها به مدت 15 دقیقه

Picture 54

 

Contour Driven ماشینکاری محدوده های تعیین شده. مدت زمان این فیلم آموزشی 45 دقیقه است.

 

Example حل یک مثال از نحوه ی شبیه سازی ماشینکاری و فرز صفحه حفره ی 6 کویته ای. مدت زمان این فیلم آموزشی 30 دقیقه است.

 

Lathe Machining 1 آشنایی با تراشکاری در کتیا. مدت زمان این فیلم آموزشی 20 دقیقه است.

Picture 55

 

Lathe Machining 2 حل مثالی دیگر از تراشکاری. مدت زمان فیلم 5 دقیقه

 

Lathe (Thread) رزوه تراشی در کتیا. مدت زمان این فیلم آموزشی 15 دقیقه است.

Picture 56

 

Lathe (Thread 2) ادامه ی رزوه تراشی با حل مثالی دیگر. مدت زمان این فیلم 5 دقیقه است.

 

Multi Axis Machining در این فیلم آموزشی مجموعه عملیات ماشینکاری چند محوره مورد بررسی قرار می گیرد. مجموعه عملیات ماشینکاری چند محوره ، جزو ماشینکاری سه محوره می باشند و با قابلیت های موجود در آن می توان ماشینکاری 5 محوره انجام داد. مدت زمان این فیلم آموزشی 15 دقیقه است.

 

Safety Plane در این فیلم آموزشی با حل یک مثال کامل، ماشینکاری پریسماتیک و صفحات اطمینان بررسی می شوند. مدت زمان این فیلم آموزشی 90 دقیقه است.

 

DVD 09

قالبسازی در کتیا

 حجم 4.7 گیگابایت مدت زمان حدود 8 ساعت و تعداد فیلم های آموزشی 4 عدد

پیش نیاز : DVD1 و DVD3 و DVD5

قیمت : نود هزار تومان

 

Functional Molded Part در این فیلم آموزشی به توضیح کامل و مفصل دستورات موجود در این ماژول پرداخته می شود. با استفاده از امکانات موجود در این ماژول ، کاربران پس از مدلسازی قطعه ی مورد نظر که قرار است قالبگیری شود ، صفحه حفره و صفحه ماهیچه ی آن را توسط نرم افزار استخراج نموده و در اسرع وقت در محیط طراحی قالب ، قالب کامل آن ایجاد می گردد. مدت زمان این فیلم آموزشی 140 دقیقه است.

 

Simple Example در این فیلم آموزشی یک مدل قطعه ی ساده در محیط FMP مدلسازی می شود و صفحات حفره و ماهیچه ی آن استخراج می گردد و پس از آن مستقیما به محیط Mold Tooling رجوع می شود و به راحتی قالب کامل آن ایجاد می گردد. تمامی دستورات و امکانات موجود در محیط Mold Tooling در این فیلم مورد بررسی قرار می گیرند. اما به این روش نمی توان در انتها حرکت باز و بسته شدن قالب را در محیط DMU شبیه سازی نمود. مدت زمان این فیلم آموزشی 120 دقیقه است.

Picture 57

 

Multi Cavity در این فیلم آموزشی ، مدل یک قطعه در محیط FMP شبیه سازی می شود اما حفره و ماهیچه ی آن در محیط قدرتمند Core & Cavity Design استخراج می گردد (این قالب چند حفره ایست) و در نهایت در محیط Mold Tooling قالب کامل آن مدلسازی می گردد و در انتها در محیط DMU کتیا ، حرکت باز و بسته شدن و حرکت میل پران ها شبیه سازی می گردد. مدت زمان این فیلم 120 دقیقه است.

Picture 58

Picture 59

 

Cup(With Slider) در این فیلم آموزشی یک قالب دارای کشویی مورد بررسی قرار می گیرد. یک عدد فنجان در محیط FMP مدلسازی می شود و در محیط Core & Cavity Design صفحات حفره و ماهیچه استخراج شده و در محیط Mold Tooling قالب کامل آن به همراه کشویی مدل سازی می گردد و در انتها در محیط DMU کتیا حرکت قالب شبیه سازی می گردد. مدت زمان این فیلم آموزشی 90 دقیقه است.

Picture 60

Picture 61

 

DVD 10

مهندسی معکوس در کتیا

 حجم 4 گیگابایت مدت زمان 6.5 ساعت و تعداد فیلم های آموزشی 8 عدد

پیش نیاز : DVD1 و DVD3 و DVD6

قیمت : صد و شصت هزار تومان

 

محیط Digitized Shape Editor

 

Cloud Import & Edition در این فیلم آموزشی توضیحات اولیه ی این محیط ، نحوه ی فراخوانی و ویرایش فایل های اسکن شده را خواهید آموخت. مدت زمان فیلم 30 دقیقه است

 Picture 62

Mesh در این فیلم آموزشی نحوه ی مش بندی فایل های اسکن شده را خواهید آموخت . مدت زمان این فیلم 30 دقیقه است.

Picture 63 

Curve در این فیلم آموزشی نحوه ی استخراج منحنی از فایل های ابر را خواهید آموخت. مدت زمان این فیلم آموزشی 45 دقیقه است.

Picture 64 

Quick Surface Reconstruction در این فیلم آموزشی با دستورات محیط QSR بطور کامل آشنا خواهید شد. این ماژول توانایی های بسیار زیادی در تبدیل فایل های ابر به سطح دارد. مدت زمان این فیلم 45 دقیقه است

Picture 71

Picture 72 

Shape Sculptor در این فیلم آموزشی با ماژول SHS و دستورات قدرتمند آن بطور کامل آشنا خواهید شد. ویرایش های بسیار قدرتمند بر روی فایل های ابر از ویژگی بارز این محیط است. یعنی شما با تغییرات در فایل دیجیت شده می توانید ایده های خود را بر روی آن پیاده کنید. این ماژول بیشتر برای کارهای هنری از جمله مجسمه سازی کاربرد دارد. مدت زمان این فیلم آموزشی 20 دقیقه است.

 

Automatic Surface در این فیلم آموزشی با اولین روش مدلسازی معکوس در کتیا آشنا خواهید شد. این دستور در محیط QSR قرار دارد و بصورت خودکار فایل ابر را به سطوح تبدیل می کند. برای مدل هایی که پیچیدگی های هندسی زیادی ندارند می تواند کاربردی باشد. مدت زمان این فیلم آموزشی 10 دقیقه است.

Picture 65

Picture 66

 

Aircraft Hinge در این فیلم آموزشی مدلسازی معکوس یک لولای قطعه ی هواپیما بصورت کامل انجام میگیرد. در این فیلم آموزشی مدلسازی معکوس به روش ابر نقاط خواهد بود. مدت زمان این فیلم آموزشی 120 دقیقه است.

Picture 67

Picture 68

Picture 69

Picture 70

لینک دانلود فیلم معرفی مدلسازی معکوس با ابر نقاط

 

 

Boieng (Sketch Tracer) در این فیلم آموزشی روش دیگری از مدلسازی معکوس مورد بررسی قرار می گیرد. در این روش با استفاده از تعداد نماهای لازم (بصورت عکس) می توانید مدل سه بعدی را شبیه سازی نمایید. این امکان در محیط Sketch Tracer فراهم می گردد. در این فیلم آموزشی هواپیمای بوئینگ به این روش مدلسازی معکوس میگردد. مدت زمان این فیلم آموزشی 90 دقیقه است.

 

Picture 73

Picture 74

Picture 75

Picture 76

 

دانلود فیلم آشنایی با مدلسازی معکوس با عکس:

 

newDVD 11

 مدلسازی حرفه ای بدنه ی اتومبیل AUDI R8

مدت زمان آموزش حدود پنج ساعت

پیش نیاز : DVD1 - DVD3

قیمت : صد و بیست هزار تومان

آموزش گام به گام مدلسازی بدنه ی اتومبیل AUDI R8 برای اولین بار در جهان ، بصورت فیلم آموزشی تصویری به زبان فارسی در نرم افزار بسیار توانمند CATIA و با تکنیک های پیشرفته ی سطح سازی در این دی وی دی به شما کاربران و علاقه مندان طراحی اتومبیل تقدیم می شود. مدت زمان مدلسازی کمتر از پنج ساعت می باشد

 

Picture 77

Picture 78

Picture 79

Picture 80

Picture 81

Picture 82

Picture 83

Picture 84

Picture 85

Picture 86

Picture 87

Picture 88

Picture 89

Picture 90

Picture 91

 

برای دانلود فایل طراحی شده از اتومبیل AUDI R8 با فرمت IGES بر روی لینک زیر کلیک کنید (برای دریافت رمز دانلود ، درخواست خود را برای ما ایمیل کنید)

 

DOwNLOAD

 

برای مشاهده ی گوشه هایی از فیلم مدلسازی بدنه ی اتومبیل آئودی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

DOWNLOAD

 

حجم فایل 15 مگابایت

مدت زمان فیلم حدود هشت دقیقه

 

برای دانلود تصویر بلوپرینت اتومبیل آئودی آر 8 بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

Blueprint AUDI R8 Picture

 

 

 

 

newDVD 12 Updated

 

 تمرین ها و مثال های کاربردی

تعداد فیلم های آموزشی ده عدد و مدت زمان کل فیلم ها حدود نه ساعت

پیش نیاز : DVD1 - DVD 2 - DVD 3

قیمت : بیست و پنج هزار تومان

Phone مدلسازی گام به گام از یک دستگاه تلفن رومیزی . مدت زمان فیلم آموزشی یک ساعت و پانزده دقیقه

Picture 77

Racket مدلسازی گام به گام از یک راکت تنیس. مدت زمان فیلم آموزشی چهل و پنج دقیقه می باشد

Picture 78

Shoe طراحی مفهومی Concept Design از کفش اسپورت . مدت زمان فیلم آموزشی یک ساعت و نیم می باشد

Picture 79

Picture 80

Picture 81

Picture 82

Picture 83

Hair Dryer طراحی مفهومی یک دستگاه سشوار. مدت زمان فیلم آموزشی یک ساعت می باشد

Picture 84

Picture 85

Headphone طراحی مفهومی یک دستگاه هدفون. مدت زمان فیلم آموزشی نیم ساعت می باشد

Picture 86

Phillipe Starck Lemon Juicy مدل کانسپت از آبلیموگیری طراحی شده توسط فیلیپ اشتارک در سال 1990 میلادی.  مدت زمان فیلم آموزشی چهل و پنج دقیقه می باشد

Picture 87

Alvar Aalto Paimio Chair مدلسازی  مفهومی از صندلی پایمیو طراحی شده توسط آلوار آلتو . مدت زمان فیلم آموزشی حدود پانزده دقیقه می باشد

Picture 88

Phillipe Starck Ara Lamp مدلسازی مفهومی از چراغ رومیزی آرا طراحی شده توسط فیلیپ استارک . مدت زمان فیلم آموزشی نیم ساعت می باشد

Picture 89

Joystick مدلسازی حرفه ای از Joystick شامل دو فیلم آموزشی مجموعا حدود دو ساعت .

Picture 90

Picture 91

Picture 92

Picture 93

برای دانلود فایل Joystick با فرمت IGES بر روی لینک زیر کلیک کنید:

DOWNLOAD

حجم حدود 4 مگابایت

 

 

DVD 13 New

 

مدلسازی گام به گام از اتومبیل SUV با تکنیک های SOLID Modeling

قیمت سی هزار تومان

 

Body فیلم آموزشی مدلسازی بدنه اتومبیل. شامل دو فیلم که مجموعا مدت زمان دو ساعت را شامل می گردد.

 

Picture 94

 

Ringمدلسازی رینگ اتومبیل. مدت زمان یک ساعت

 

Picture 95

 

Tire مدلسازی لاستیک (تایر) مدت زمان پانزده دقیقه

 

Picture 96

 

Disk مدلسازی دیسک چرخ .مدت زمان کمتر از پانزده دقیقه

 

Brake مدلسازی قطعه ترمز. مدت زمان کمتر از پانزده دقیقه

 

Assembly مونتاژ. مدت زمان کمتر از پانزده دقیقه

 

Picture 97

Picture 98

 

DVD 14 New

 

مدلسازی حرفه ای موتور سیکلت Harley Davidson به همراه کلیه قطعات و مونتاژ کامل

شامل 13 فیلم آموزشی و  مدت زمان حدود شش ساعت

قیمت سی هزار تومان

 

Picture HQ

 

 

 

 

DVD 15

برای اولین بار در جهان آکادمی طراحی مهندسی ایران افتخار دارد ؛ فیلم آموزشی کامل مدلسازی موتور سیکلت Harley Davidson مدل Chopper به زبان فارسی با تدریس مدیریت آکادمی طراحی مهندسی ایران .

تعداد فیلم های آموزشی 9 عدد و مدت زمان آموزش بیش از 5 ساعت

قیمت پنجاه هزار تومان

 

Back Wheel مدلسازی چرخ عقب موتورسیکلت. مدت زمان چهل و پنج دقیقه

Pic Chopper 01

Pic Chopper 02

Front Wheel مدلسازی چرخ جلوی موتورسیکلت. مدت زمان نیم ساعت

Pic Chopper 03

Front مدلسازی قسمت جلوی موتور سیکلت. مدت زمان آموزش یک ساعت

Pic Chopper 04

Pic Chopper 05

Motorمدلسازی موتور . مدت زمان چهل و پنج دقیقه

Chassis 01مدلسازی شاسی موتور سیکلت قسمت اول . مدت زمان فیلم چهل و پنج دقیقه

Chassis 02مدلسازی شاسی موتورسیکلت قسمت دوم . مدت زمان فیلم یک ساعت می باشد.

Pic Chopper 06

Exhauseمدلسازی اگزوز. مدت زمان کمتر از پانزده دقیقه

Spring Frontمدلسازی گلگیر و کمک فرمان جلو . مدت زمان پانزده دقیقه

Pic Chopper 07

Final Assembly مونتاژ نهایی موتورسیکلت به همراه رندرگیری و آنالیز ارگونومی. مدت زمان حدود چهل و پنج دقیقه

Pic Chopper 08

Pic Chopper 09

Pic Chopper 10

Pic Chopper 11

 

برای دانلود فایل IGES مدل کامل موتورسیکلت هارلی دیویدسون مدل Chopper بر روی لینک زیر کلیک کنید (حجم حدود 15 مگابایت):

DOWNLOAD

 

قیمت بسته ی آموزشی نرم افزار CATIA بطور کامل (15 عدد دی وی دی) ششصد و پنجاه هزار تومان می باشد.

+ کلیه فیلم ها به زبان فارسی و با تدریس مدیریت آکادمی طراحی مهندسی ایران می باشد و حق کپی رایت محفوظ است.

+ هر گونه کپی برداری از محصولات شرعا حرام بوده و عملی غیر انسانی محسوب می گردد.

+ دی وی دی ها را بصورت تکی هم می توانید به حالت خرید پستی تهیه فرمایید.

+ برای دانلود فایل های تمرینی مورد نیاز در هنگام آموزش می توانید اینجا کلیک کنید. (رمز عبور www.design3d.ir لطفا رمز را تایپ کرده و کپی نکنید)

 

 

کلید واژه ها : کاملترین آموزش کتیا در ایران , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش  نرم افزار مهندسی مکانیک , آموزش نرم افزار کتیا

آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia

آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia

آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia

آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia

آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia , آموزش کتیا , آموزش catia

 

 

 

 

Powered By Iran Design Engineering Academy (IDEA)
All Right RESERVED 2011